Самолікування в літньому віці — допустимо, чи небезпечно?

За спостереженнями медпрацівників будинку престарілих «Срібний Вік» кожна третя людина поважного віку займається самолікуванням: «призначає» сам собі лікарські препарати, їх дозування і тривалість курсу лікування, «коригує» призначення лікаря на свій розсуд або проходить «лікування» народними засобами.

Давайте розберемося — чи визнає цей вид лікування офіційна медицина, які ризики при самолікуванні коли воно — нешкідливо для літніх людей.

Справедливості заради слід зазначити, що Всесвітня організація охорони здоров’я не виключає можливості самолікування громадян, проте виключно при виконанні ними ряду принципово-важливих вимог:

 • Перше і найголовніше — самостійне лікування не скасовує необхідності відвідування лікаря. Всі кошти при самолікуванні є препаратами долікарської допомоги.
 • Самолікування допустимо лише у випадках незначного погіршення самопочуття або деяких простих розладах стану здоров’я.
 • Для лікування самостійно допустимо використовувати лише ті медикаменти, які вільно, безрецептурно продаються в аптеках.

Які мотиви спонукають людей похилого віку призначати собі лікування самостійно?
Провівши бесіди з нашими постояльцями, під час поступання їх в будинок для людей похилого віку «Срібний Вік», проаналізувавши стан їх здоров’я і методи лікування, які застосовувалися ними до початку комплексного професійного лікування у нас, лікарі прийшли до висновку, що основні причини самолікування такі:

 • Лікар в поліклініці призначив надто дорогі медикаменти пенсіонеру, і він змушений підбирати більш дешеві аналоги;
 • Літня людина не вірить в офіційну медицину взагалі, або розчарувався в системі охорони здоров’я України — зокрема;
 • У людини немає часу або фізичної можливості відвідати лікаря або пройти детальне обстеження (інвалідність, проблеми з пересуванням, віддаленість проживання, брак кваліфікованих медпрацівників за місцем прописки і т.д.);
 • Психічні розлади (апатія, депресія, соціофобія, старече слабоумство) або банальне бажання шукати кваліфікованого лікаря;
 • Поради «просунутих» сусідів, досвідчених родичів або інших пенсіонерів, у яких виявилися «точно такі ж» симптоми;
 • Велика кількість переконливою, нав’язливої ​​реклами в транспорті, по телевізору, на вулицях або в Інтернеті.

Самостійна діагностика таїть в собі небезпеку
Успіх будь-якого лікування — в правильно певному діагнозі. В наш час, з розвитком мережі Інтернет, поставити діагноз самому собі, родичу або сусідові — нескладно. Досить ввести в рядку пошуку симптоми і прочитати перелік можливих захворювань, а також — список ліків для їх лікування.

Однак такий підхід до здоров’я — принципово невірний і може завдати непоправної шкоди пацієнтові. Медичному персоналу будинку престарілих «Срібний Вік» нерідко доводиться боротися з наслідками такої ось самодіагностики. Адже багато хвороб мають однакову симптоматику, але при цьому принципи лікування кожного захворювання — дуже відрізняються. Крім того, симптоми одного і того ж захворювання можуть проявлятися по різному в залежності від віку пацієнта, статті, ваги, імунної системи і наявності супутніх захворювань.

Не маючи медичної освіти, літня людина не зможе врахувати всіх нюансів в роботі організму. А відсутність в домашніх умовах необхідних засобів діагностики робить все його ускладення — просто здогадами.

Поступаючи на стаціонарне лікування і постійне спостереження в приватний будинок престарілих у чернівцях, кожен наш гість обов’язково розповідає лікарям про свої скарги і симптоми. Далі обов’язково проводиться повне обстеження, огляд профільними фахівцями, беруться аналізи, проводиться УЗД та інші необхідні дослідження. І тільки на підставі всіх отриманих даних визначається остаточно точний діагноз і призначається грамотне, ефективне комплексне лікування, яке буде максимально нешкідливим і результативним в кожному конкретному випадку.

Чим небезпечне самостійне застосування ліків (особливо — антибіотиків) в літньому віці:

 • Неефективністю: відсутність очікуваного дії і полегшення стан, втрата часу.
 • Алергією на препарат або якийсь його компонент.
 • Неправильним дозуванням і як наслідок — ризиком ускладнень і побічних ефектів.
 • Появою в організмі бактерій, стійких до ліків (при недостатній дозуванні або занадто короткому курсі лікування).
 • Несумісністю лікарських засобів.
 • Побічними реакціями — нудотою, блювотою, проблемами з печінкою і нирками, стрибками тиску, отруєнням.

Народна медицина
Лікування травами та іншими дарами природи не так безпечно, як здається на перший погляд. Деякі засоби можуть викликати перепади тиску, пітливість, опіки, розлади травлення. Лікарі нашого будинку престарілих іноді рекомендують трав’яні чаї чи настоянки як допоміжні засоби в комплексному лікуванні. Але для таких призначень потрібно обов’язково враховувати стан здоров’я та індивідуальні особливості літньої людини.

Люди похилого віку — в зоні підвищеного ризику
Лікарі будинку престарілих «Срібний Вік» виділяють групу пацієнтів, для яких безконтрольний прийом ліків — особливо небезпечний. Це вагітні та жінки, діти до 12 років і люди похилого віку. У перерахованих вище груп пацієнтів знижений імунітет і підвищена чутливість до медикаментів. Як правило, дозування ліків таким пацієнтам знижують, а курс лікування — продовжують.

Крім того, у людей похилого віку є ряд додаткових причин відмовитися від самолікування:

 • Хронічне захворювання. Люди в поважному віці змушені приймати одночасно декілька медичних препаратів, які не завжди сумісні між собою.
 • Вікові проблеми з пам’яттю. Літня людина може забути або переплутати назву ліків і купити не той препарат, пропускати час прийому таблетки, або помилково прийняти подвійну дозу ліків.
 • Проблеми із зором можуть перешкодити уважного вивчення інструкції до застосування ліків.

Ось чому курс лікування повинен бути грамотно складений лікарем, а за часом прийому і правильністю дозування зобов’язані стежити родичі літньої людини або спеціально навчений персонал.

Сучасний приватний будинок престарілих «Срібний Вік» пишається командою висококваліфікованих лікарів, які швидко і точно поставлять діагноз вашому родичу і призначать оптимальне лікування. Турботливі нянечки вчасно дадуть літній людині ліки в потрібній дозуванні. Сусіди по кімнаті підтримають власним прикладом, а сім’я — зможе відвідувати своїх рідних людей похилого віку в будь-який вільний час, дарувати їм свою любов і радіти чудовим результатами лікування!

Фахівці нашого будинку престарілих стверджують, що для здоров’я корисно не самолікування, а профілактика захворювань.

А найправильнішою профілактикою є здоровий спосіб життя — збалансоване харчування, чисте повітря, повноцінний сон, допустимі для літнього віку фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі — допоможуть вашим улюбленим бабусям і дідусям жити довго і не хворіти.

Всі умови для насиченого, цікавого і головне — здорового способу життя є в наших пансіонах для людей похилого віку!