Догляд за тяжкохворими пацієнтами

Важка хвороба змінює життя не тільки самого пацієнта, але і всіх членів його сім’ї. Щоденне надання допомоги хворому родичу – важка праця і величезне емоційне навантаження. Справитися з нею здатний не кожен чоловік. Команда досвідчених лікарів і медичного персоналу пансіонату «Срібний вік» готова надати професійну допомогу в догляді за важкохворими людьми. Багаторічний досвід, висока кваліфікація фахівців і комфортні умови проживання – лише мала частина переваг, які пропонує наш центр пацієнтам.
Наслідки неправильного догляду за важкохворими пацієнтами.
Домашній догляд за лежачим хворим вимагає від родичів не тільки часу і сил, але і певних навичок. Відсутність спеціальних знань і досвіду нерідко призводить до поглиблення стану пацієнта. До можливих ускладнень важких хвороб при неправильному догляді відносять такі стани:
Виникнення контрактури. При тривалому збереженні нерухомого стану кінцівок порушуються функції суглобів. Зігнути і розігнути ногу або руку при виникненні контрактури практично неможливо. У лежачих хворих це ускладнення розвивається на тлі рубцового стягування шкіри і сухожиль. Усунути наслідки контрактури дуже складно. Набагато простіше запобігти цього неприємного стану. Для цього необхідно регулярно проводити гімнастику лежачому хворому з почерговим згинання та розгинання суглобів, які знаходяться в малорухливому стані. Важливо також забезпечити хворому зручне положення тіла.


Освіта пролежнів. Такі наслідки розвиваються на тлі тривалого знаходження тіла пацієнта в одній позі при недостатньому гігієнічному догляді за шкірою. Пролежні призводять до руйнування (некрозу) м’яких тканин. Уникнути цього неприємного явища допомагає зміна положення тіла пацієнта кожні 2 години. Також важливо стежити за станом його шкіри і проводити регулярну гігієнічну обробку поверхні епідермісу. Доглядаючи за важкохворим, важливо також пам’ятати про неприпустимість тиску і тертя ділянок тіла лежачої людини.
Інфекційні процеси. Лежачі хворі проводять весь час в горизонтальному положенні, що призводить до зменшення обсягу легень на вдиху і погіршення легеневої вентиляції. Застійні процеси в тканинах легенів в свою чергу можуть провокувати розвиток інфекційних процесів (пневмонії). Вилікувати таке захворювання вкрай складно. Важка легенева інфекція може призвести до летального результату пацієнта. Профілактика інфекцій – часта зміна положення тіла хворого, регулярне провітрювання приміщення, виконання дихальних вправ.
Удари і травми. Щоб не допустити появи пролежнів і контрактури, потрібно часто міняти положення тіла людини. Під час перекладання пацієнта можуть виникати падіння і травми. Щоб не допустити травматичних наслідків, необхідно дотримуватися техніки безпеки і обладнати ліжко спеціальними пристосуваннями. З цією метою місце пацієнта оснащують спеціальними поручнями, опорами, утримують пристроями.
Порушення акту ковтання. Тяжкохворі люди нерідко зазнають труднощів при ковтанні. Здійснюючи догляд за такими пацієнтами, важливо уважно стежити за станом і становищем людини. Щоб хворий не вдавився, необхідно готувати м’яку їжу.
Щоб не допустити перерахованих негативних наслідків, людина, що доглядає за тяжкохворим пацієнтом, повинен пройти спеціальну підготовку.
Види догляду за важкохворими.
Медики поділяють догляд за хворими на загальний і спеціальний. До заходів загального догляду відносять всі необхідні дії, спрямовані на підтримку життєдіяльності лежачої людини. Якщо захворювання пацієнта вимагає особливих умов надання медичної та побутової допомоги, говорять про необхідність спеціального догляду. Медичний персонал нашого пансіонату має навички догляду за хворими, з різними захворюваннями.
Правила догляду за важкохворими пацієнтами.
Людина, прикута до ліжка відчуває сильний стрес і нерідко впадає в апатію. Нездатність прийняти своє поточне становище, відчуття слабкості і безпорадності можуть довести хворого до депресії. Це лише посилює його стан. Людям, які здійснюють догляд, важливо створити комфортні фізичні і психологічні умови. Це допомагає забезпечити сприятливий емоційний фон, необхідний для життя тяжко хворої людини.
Фахівці рекомендують дотримуватися такі правила догляду за людьми, тимчасово або постійно прикутими до ліжка:
Комфортні умови в приміщенні. Кімната, в якій проводить час лежачий хворий, повинна бути просторою, світлою та упорядкованою. Бажано, щоб недалеко від ліжка розташовувалося вікно, відповідне для провітрювання приміщення. Необхідно приділити окрему увагу висвітленню. Також не можна забувати про розваги для пацієнта. Відвернути людину від важкої фізичної стану може телевізор, домашній кінотеатр, музичний центр, сучасні системи голосового управління гаджетами.
Кліматичні умови. Оптимальний температурний режим в кімнаті перебування лежачих хворих – від 18 до 21 ° C. В умовах дуже спекотного клімату, рекомендується встановити в кімнаті систему контролю кліматичних показників – кондиціонер або спліт-систему. Небажано, щоб в зимовий час тяжкохворий чоловік постійно лежав у батареї центрального опалення. Щоб знизити ризик розвитку інфекцій, рекомендується стежити не тільки за температурою, але і за показниками вологості в приміщенні. Якщо повітря дуже сухе, має сенс задуматися про покупку зволожувача.
Надання чистої постільної білизни. Лежачі хворі часто страждають порушеннями терморегуляції, що супроводжується підвищеним потовиділенням. Піт стає сприятливим живильним середовищем для зростання і розмноження різних патогенних мікроорганізмів. Це провокує утворення пролежнів. Щоб запобігти таким ускладненням, проводити зміну постільної білизни слід не рідше одного разу на 2 дні. З огляду на, що в ліжку відбувається прийом їжі, краще міняти постільну білизну щодня. Якщо в силу свого стану пацієнт страждає від нетримання сечі або калу, важливо міняти білизну частіше, а також використовувати спеціальні гігієнічні засоби. До них відносять підгузники, гігієнічні серветки, вбираючі пелюшки.
Зміна пози. Тривала відсутність рухів призводить до атрофії м’язів, суглобів і ослаблення кісткового каркаса. У зв’язку з цим переміщати пацієнта потрібно дуже акуратно. Будь-які падіння, удари, незграбні рухи можуть призвести до утворення гематом, забої та переломи кісток.