ДЕМЕНЦІЯ У ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ

Під деменцією (в перекладі з лат. — «слабоумство») прийнято розуміти важкий розлад вищої нервової діяльності, яке викликане органічним ураженням головного мозку. В першу чергу розлад проявляється різким погіршенням розумових здібностей. На клінічну картину деменції впливають причини, які спровокували захворювання, широту поразки і локалізація його в головному мозку, первісний стан організму. Але у всіх випадках мають місце такі характерні симптоми, як стійкі і яскраво виражені погіршення пам’яті, здатності мислити абстрактно, навчатися, займатися творчістю. Також в більшій чи меншій мірі можуть проявлятися патологічні зміни емоційно-вольової сфери — від «шаржування» (акцентуації рис характеру) до повного розпаду особистості.

Престаріла деменція

Причинами органічного ураження центральної нервової системи, яким проявляється деменція, виступають захворювання, здатні привести до дегенерації і загибелі клітин кори головного мозку. При цьому виділяють кілька факторів розвитку даного розладу:
ПЕРВИННІ
Хвороба Альцгеймера, хвороба Піка, престаріла деменція з тільцями Леві та ін. Це специфічні хвороби, які виступають первинним механізмом деструкції кори головного мозку і її ведучим симптомом;
ВТОРИННІ
Хронічні патології судинної системи, черепно-мозкові травми, інфекції, інтоксикації організму, системні ураження нервової тканини та ін. В цьому випадку ураження ЦНС вдруге і виступає ускладненням на тлі основного захворювання.

У зоні ризику розвитку престарілої деменції — люди, які страждають на атеросклероз і гіпертонію, пухлинними утвореннями в ЦНС і алкоголізмом, хронічним менінгітом, заражені СНІДом і вірусним енцефалітом. Також розлад може розвинутися як ускладнення гемодіалізу, при тяжкій нирковій та печінковій недостатності, патологіях роботи щитовидної залози, синдромі Кушинга, розсіяному склерозі. Сприятливим середовищем для розвитку патології можна назвати престарілий вік. Саме в цей період вірогідність розвитку старечої деменції істотно підвищується. Поразка головного мозку часто виступає результатом впливу безлічі причин — як первинних, так і вторинних. При цьому виділяють кілька основних типів деменції, часто зустрічаються у людей похилого віку.

Деменція типу Альцгеймера

Це найпоширеніший вид престарілої деменції, ризик розвитку якої багаторазово підвищується з віком (найбільш небезпечна межа — 80 років). Медична статистика вказує, що люди похилого представниці жіночої статі частіше схильні до розладу, ніж чоловіки в постпенсійного періоді. Найчастіше деменція даного типу зустрічається у страждаючих ожирінням, цукровим діабетом, що ведуть малорухливий спосіб життя і мають генетичну схильність (наявність хвороби Альцгеймера у родичів в роду). У зоні особливого ризику — люди з низьким рівнем освіти, які протягом усього життя вели малоактивний інтелектуальну діяльність.
Симптоми деменції типу Альцгеймера
Перші деструктивні процеси при хворобі Альцгеймера розвиваються за роки і навіть десятиліття до прояву типової клінічної картини. Люди починають відзначати різке погіршення короткочасної пам’яті. З розвитком престарілої деменції розлад пам’яті прогресує, а прогалини в спогадах людей заміщає вигаданими ситуаціями. Паралельно починають проявлятися порушення емоційно-вольової сфери, які виражаються в егоцентризмі, буркотливості, підвищеної підозрілості і конфліктності. Також симптомами старечої деменції у літніх можуть виступати аномалії в поведінці — неконтрольований апетит, схильність до бродяжництва, хаотична і безцільна діяльність (ходіння з кутка в куток, перекладання предметів з місця на місце).

Судинна деменція

Найбільша частота клінічних проявів даного захворювання також доводиться на старечий вік. Розлад може бути спровоковано розривом судини після перенесеного геморагічного інсульту або закупоркою судин з порушенням кровообігу після ішемічного інсульту. В обох випадках має місце масова загибель клітин головного мозку. Найпоширеніші причини судинних «катастроф» — атеросклероз і гіпертонічна хвороба. Також розвиток хронічної недостатності кровообігу мозку може стати наслідком таких патологій, як миготлива аритмія, тромбоз, порок серця, цукровий діабет.
Престаріла деменція симптоми
Перші провісники захворювання — складно сконцентрувати увагу, швидко перемкнутися з однієї справи на іншу. Люди можуть відзначати підвищену стомлюваність, сповільнюється інтелектуальна діяльність. До ранніх симптомів старечої деменції у літніх людей також відносяться скарги на те, що складно побудувати плани, виділити першорядні і другорядні завдання, аналізувати отриману інформацію, знаходити подібності та відмінності. В емоційній сфері спостерігається погіршення настрою аж до депресивного стану, а також його різкі перепади.

Стареча деменція лікування

Типу Альцгеймера:
Мета лікування деменції — стабілізувати процес ураження головного мозку і знизити вираженість наявних у пацієнта симптомів. Ефективний підхід передбачає комплексну медикаментозну терапію захворювань, які поглиблюють патологію (атеросклерозу, цукрового діабету, гіпертонії, ожиріння). На ранніх стадіях деменції даного типу застосовують гомеопатію (екстракт гінкго білоба), ноотропні препарати. Коли присутній розгорнута симптоматика захворювання, в схему лікування включаються інгібітори ацетилхолінестерази. Судинної деменції:
Лікування захворювання в старечому віці направлено на поліпшення кровообігу мозку. Це дає можливість стабілізувати процес, на тлі якого розвинулася деменція. У відповідності з діагнозом (атеросклероз, цукровий діабет, гіпертонічна хвороба та ін.) Призначають прийом відповідних лікарських препаратів.

Чим небезпечна деменція в побуті

Люди, які страждають цим розладом, особливо у яких неухильно прогресуючий перебіг, потребують постійного догляду. Залишати людини похилого віку в такому стані одного будинку часом буває просто небезпечно. В силу своєї забудькуватості він може з ризиком для здоров’я і життя використовувати газову плиту, праска і інші електроприлади, влаштувати потоп, забувши про ванну з набираемой водою. До біді може привести прогулянка в магазин або на подвір’я. Літня людина може забути замкнути двері, втратити ключ і не зуміти потрапити додому або зовсім забути свою адресу, пішовши на інший кінець міста і втративши орієнтацію в просторі. Тому так важливо забезпечити людині з деменцією постійний спеціалізований догляд і необхідні побутові умови проживання.