Артеріальний тиск у людей похилого віку. Які норми та відхилення?

З того часу, як починається природне старіння, в артеріях серця і кровоносної системи починають відбуватись різноманітні відхилення. При цьому стають значно товстішими стінки судин, також вони втрачають свою еластичність. Крім того, можуть формуватись холестеринові бляшки, що заважають нормальному кровообігу. Тому артеріальний тиск у літніх людейпротягом усього дня може демонструвати суттєві перепади.

Яка норма тиску у літніх людей?

Насправді тиск у літніх людейне має чітких меж, тому що він суттєво залежать від способу життя людини, індивідуальних особливостей організму, супутніх захворювань, вікових показників та генетичної схильності. Лікарі за основу беруть середнє значення 120/80 мм. рт. Ст. – це нормальний показник для багатьох зрілих людей. Але ці параметри можуть змінюватися в ту або іншу сторону в залежності від індивідуальності пацієнта.

Для кожної людини робочим вважається той тиск, який знаходиться в межах норми і не приносить йому дискомфорту. Медики збудували приблизну таблицю, де показники варіюються за віковою категорією людей. Норма артеріального тиску в залежності від віку та за статевою належністю має наступний вигляд:

  • Для чоловіків, вік яких дорівнює 50-70 років нормальними показниками на тонометрі є 141 на 85 мм.рт.ст. У жінок систолічний тиск у цьому віці повинен бути трохи вищим – 145 на 58;
  • Для літніх чоловіків, які старше 70 років, нормальним тиском вважається 143 на 80 мм.рт.ст. Норма жіночого артеріального тиску в цьому віці також трохи вище – 158 на 85 мм.рт.ст.

У рідкісних випадках нормою вважається систолічний тиск до 180 мм.рт.ст. При цьому, найчастіше, гіпертонія у літніх людейускладнена супутніми захворюваннями.

Щоб мати хороше самопочуття, жити довго, необхідно постійно стежити за тиском, якщо пацієнт старше 60-65 років. У будинку повинен обов’язково знаходитися тонометр.В залежності від особистих сподобань він може бути електронним або механічним. Також обов’язково треба навчитись, як ним користуватись.

Якщо ж, літню людину переселили в будинок престарілих, то в цьому разі медичний персонал піклується про благополуччя на нормальний стан здоров’я підопічних. Більшості чоловіків і жінок в похилому віці вже призначені певні ліки. Їх потрібно буде приймати виключно за розробленою схемою, враховуючи дозування, рекомендовані спеціалістом.

Що треба знати про тиск у людини похилого віку?

Окрім того, яка норма тиску у літніх, також необхідно знати декілька важливих термінів. Вони необхідні всім, у кого є родич похилого віку, за яким потрібен цілодобовий догляд:

  • Систолічний тиск – так називаєтьсяпоказник артеріального тиску в момент викиду крові з лівого шлуночка. Це перша цифра на моніторі автоматичного тонометра;
  • Діастолічний тиск – це тиск крові на стінки судин в момент серцевої паузи;
  • Пульсовий тиск – різниця між систолічним і діастолічним;
  • Артеріальний тиск вимірюється в міліметрах ртутного стовпа.

В більшості випадків артеріальний тиск у літніх людей змінюється в залежності від багатьох чинників, до яких можливо віднести генетичну схильність, фізичну активність, наявність зайвої ваги, стан гормонального балансу, куріння, часті стреси, вплив погоди, куріння, правильність раціону харчування та безліч інших.


Перепади артеріального тиску у похилому віці особливо небезпечні, тому що стінки судин менш еластичні, а також зношені і страждають від налипання холестеринових бляшок. Тому будь-який приватний дім престарілих декілька разів на день контролює стан тиску у постояльців, аби вони відчували себе максимального добре.